За клубот

Фудбалот во срцето

ФК АП Брера Струмица

Нашата приказна започнува со Горан Пандев – човек кој потекнува од Струмица а со фудбалот ги освои фудбалските височини во Европа како на клупско така и на репрезентативно ниво. Љубовта кон фудбалот ја преточи и со формирање фудбалски клуб во 2010 со цел да го врати фудбалскиот сјај во родната Струмица. Ја основа ФК „Академија Пандев“ и започна да инвестира во идејата да создаде вистинска фудбалска академија каде младите ќе добијат можност и стручно насочување кон фудбалот како спорт.

Четири години потоа клубот во ФФМ пријави сениорски тим и за три години стаса до Првата фудбалска лига станувајки Шампиони во Општинската , Третата лига Исток и Втората фудбалска лига на Македонија. Истата 2014 година започнува изградбата на Спортски центар „Пандев“ во Струмица, во непосредна близина на градскиот стадион. Овој центар претставува модерен мултифункционален објект за потребите на младинците и сениорите на ФК Академија Пандев.

На 15 февруари 2023 година, компанијата ја објави својата прва планирана аквизиција со потпишување на Писмо за намери за стекнување на европскиот фудбалски прволигаш Фудбалски клуб Академија Пандев („Академија Пандев“) во Северна Македонија, земја која има право на учество во трите големи натпреварувања на УЕФА. Ова е пример за Брера Холдинг како ја спроведува својата меѓународна стратегија за истовремено да продолжи со проширување и лиценцирање на брендот Brera FC во Источна Европа. Преку аквизицијата на Академија Пандев и преименувањето на Брера, компанијата има намера да ги подобри перформансите на тимот и идеално да ги подготви играчите за професионалниот трансфер пазар и да добие награди поврзани со правата за учество во УЕФА.

За

Брера Холдинг

Брера Холдинг е фокусиран на сопственоста на повеќе клубови (MCO – Multi Club Ownership) и го проширува своето глобално портфолио на спортски клубови во машки фудбал и женска одбојка со зголемени можности за здобивање на награди од натпреварувањата, стекнување спонзорства и обезбедување други професионални консултантски услуги поврзани со фудбал и спорт.
Компанијата се обидува да го изгради наследството и брендот на Брера ФК, првиот фудбалски клуб што беше купен од компанијата во 2022 година. Брера ФК е аматерска фудбалска асоцијација во Италија која гради фудбалско наследство од своето основање во 2000 година. Во март 2023 година, компанијата се проширува во Африка со основањето на Брера Тчумене, тим примен во Втората дивизија лига во Мозамбик, земја со речиси 32 милиони жители. Во април 2023 година, компанијата купува 90% од европскиот фудбалски прволигаш Фудбалски клуб Академија Пандев во Северна Македонија, земја со права на учество во две големи натпреварувања на Унијата на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА). На 31 јули 2023 година, Компанијата го заврши стекнувањето на мнозинска сопственост во женскиот професионален одбојкарски тим од италијанската Серија А1, UYBA Volley Компанијата е фокусирана на обезбедување поврат на инвеститорите врз основа на нејзината единствена методологија за создавање вредност со фокус на потценетите спортски клубови на меѓународно ниво, додека внимава на социјално-влијателните резултати.

Клубови во сопственост на

Брера Холдинг

Стратегија

Добра стратегија за подобар резултат

Пасија

Секогаш играње со срце на теренот

Тимска работа

Заеднички до подобар резултат

Квалитет

Секогаш со цел за подобар квалитет

0 години
постоење
0 деца
во младински категории
0-ти
клуб на Брера
0
интернационални кампови
за клубот

Кратка историја

Од натпреварувачката 2017/2018 е дел од најквалитетното македонско фудбалско друштво при што две години подоцна во 2019 та го освои Купот на Македонија и дебитираше на Европската сцена каде по вторпат излезе натпреварувачката 2021/2022 откако го освоија второто место и станаа фудбалски вицешампиони на Македонија.Во 2023 година ФК Академија Пандев АД се ребрендираше во ФК АП Брера Струмица, откако италијанско-американската компанија Брера Холдинг го купи мнозинскиот пакет акции. Во досегашниот тек на постоење на клубот, освен со сениорскиот освоени се и повеќе Шампионски и КУП титули во младинските конкуренции а голем број на фудбалери од нашиот клуб се дел од младинскиоте и сениорската фудбалска репрезентација на Македонија

Да се биде најдобар

Наша цел е да бидеме најдобри во македонскиот фудбал, воведувајќи нови стилови на игра

Визија и мисија

Нашата визија и мисија е да бидеме Фудбалски клуб кој ќе продуцира квалитетни фудбалери, натпревари но и да освојува титули. Да бидеме постојано во врвот на мак фудбалот и да ја презентираме нашата работа но и потенцијалoт што го поседуваме на Европската фудбалска сцена. Во нашиот клуб сите делиме едно исто мото да создадеме позитивна атмосфера, професионално да работиме и да се позиционираме како лидери во фудбалот во нашата земја. Нашиот фокус останува да го негуваме и тоа да пронајдеме нови таленти и да изградиме, квалитетни играчи за домашни и интернационални титули.

Соба со трофеи

Втора лига

Втора лига

2017

Сезона 2016/17

Куп на Р.Македонија

Куп на Р. Македонија

Шампиони

Сезона 2018/19

Спортски центар

Спортскиот центар „Пандев“ е спортски објект во Струмица кој сè уште е во тек на изградба. Центарот е предвиден да биде мултифункционален објект. Тој е иницијатива на македонскиот фудбалер Горан Пандев. Објектот се наоѓа во непосредна близина на Спортската сала „Парк“ и стадионот „Благој Истатов“. По неговата изградба, истиот треба да служи за потребите на младинците и сениорите на ФК Академија Пандев Брера Струмица.

Наскоро

  • Фитнес & Спа центар
  • Хотел
  • Музеј
  • Ресторан

Стадион Кукуш Турново

ФК АП Брера Струмица пролетниот дел од сезоната 2023/25 го игра на стадионот „Кукуш“ во с.Турново. Стадионот е во ново руво иако се прават одредени инвестициони зафати на овој комплекс. Трибините се целосно адаптирани и уредени со цел прием и подобар комфор на посетителите за следење на натпреварарите кои се играат на домашен терен и со продажен пулт на пијалоци. Во комплексот адаптиран е паркинг простор за влез на стадионот на кој може да се пристапи од двете страни за следење на мечот.

This site is registered on wpml.org as a development site.