Следен натпреварФК Гостивар vs ФК АП Брера Струмица/21.04.2024/Градски стадион Гостиварmk

Бод од тешкото гостување кај Шкендија во Тетово – Лео со одличен гол

Нашиот тим  одигра нерешено против Шкендија во Тетово (1:1) во рамките на единаесетото првенствено коло од Првата фудбалска лига на Македонија и освои бод од ова тешко гостување.  Во 75 минута го отворивме резултатот преку Леонардо Антонио кој биеше прецизно од 20 тина метри но за жал не успеавме да се одбраниме само четири минути подоцна кога Шала најдобро се снајде во мешаницата пред нашиот гол.

Во текот на целиот натпревар нашите фудбалери беа рамноправни на теренот. Мечот го започнавме без респект кон противникот при што создадовме неколку шанси преку Цисе, Рибаудо, Јанкулов, но немаше завршница. Ниту домаќинот не ги штедеше своите сили но на голот го имавме расположениот Филип Купанов кој преставуваеш енигма за противничките фудбалери.

Со исто темпо на игра продолживме и во второто полувреме кога најзрелата шанса ја имавме преку Матеј Цветановски но не доволно za 1:0.  Радоста дојде во 75 минута кога Леонардо Антонио упати силен и прецизен удар од речиси 20 тина метри за наше водство. Радоста траеше само четири минути, бидејки Шкендија успеа да искористи отпадок пред петерецот на Купанов и да израмни на 1:1.

Ова е трето реми за нашиот тим кој по 11 кола е на петата позиција на прволигашката табела со вкупно 15 бода.

 

Останете поврзани

Следете нè за сите најнови ажурирања, содржини од зад сцената и ексклузивни интервјуа со играчи и тренери.

Последни новости

Победа над Воска, Мартин Ѓоргиевски во финишот од мечот донесе радост
13.04.2024
Brera 3 1 Pelister Pomladi pioneri 13 04 2024 cela utakmica
13.04.2024
Утре во Турново против Воска за нови три бода !
12.04.2024

Спонзори

This site is registered on wpml.org as a development site.