Следен натпреварФК АП Брера Струмица vs ФК Македонија ЃП/25.02.2024/Стадион Кукуш Турновоmk

Роџерс Мато од Уганда ново засилување на првиот тим на Брера

Првиот состав на Брера за пролетниот дел од првенството се засили со уште еден фудбалер. Станува збор за 20 годишниот Роџерс Мато од Уганда кој минатата година настапуваше за Кампала и турскиот состав Шанлиурфаспор. Мато е дел и од националната фудбалска селекција на Уганда за која иако има само 20 години има забележано дури 21 настап а три пати бил стрелец на голови.

Роџерс е млад и надежен фудбалер кој игра во нападот на десната и лева крилна позиција. По заминувањето од турската екипа тој доби понуди од повеќе клубови од Европа но се одлучи кариерата да ја продолжи во Првата Македонска Фудбалска лига  и Струмица заради можностите што ги нуди интернационалниот проект Брера Холдинг.

Роџерс Мато е последното засилување во таборот на Брера на неполни две недели од стартот на пролетниот дел од првенството кое го почнуваме со тимот на Силекс во Кратово.

Останете поврзани

Следете нè за сите најнови ажурирања, содржини од зад сцената и ексклузивни интервјуа со играчи и тренери.

Последни новости

Во недела против Македонија ЃП на уредениот стадион во Турново – влезот слободен !
21.02.2024
Akademija Pandev Youth Brera generacija 2011 vs Kozuv
19.02.2024
Sileks vs Brera Strumica Highlights 18 02 2024
19.02.2024

Спонзори

This site is registered on wpml.org as a development site.