Валенти – Против Струга ќе биде многу тешко, но ние имаме јасна идеја што и како сакаме да играме за време на натпреварот

Утре нашиот тим на свој терен го пречекува актуелниот шампион Струга Трим Љум со кого во првата мегусебна пресметка ова сезона славевме со 2:1 Стручниот штаб предводен од стратегот Валенти смета дека утрешниот натпревар ќе биде доста тежок имајки во предвид за каква екипа станува збор.

,,Првиот натпревар беше многу добар. Тие ги играа и квалификациите за Лига Европа и Конференциската лига. Почетокот на сезоната можеби не беше најдобар, но сега одличен тим. Го сакаме начинот на кој тие играат. Ги сакаме нивните играчи. Тие се многу добри. Многу ги почитуваме. Но, мислам дека нашите последни натпревари беа многу добри. Многу добар и последниот ден во купот. Немавме среќа за пеналите, но играчите се добро расположени. Тие се во процес. Мислам дека можеби ќе имаме некои проблеми околу третиот натпревар за седум дена. Мислам дека не е проблем за телото, за физичките аспекти, туку за умот да се најдат енергиите за да се подготвиме на добар начин на три натпревари по ред. Не играа во среда, па имаа нормална недела да го подготват овој натпревар. Ќе биде многу тешко, но ние имаме јасна идеја како сакаме да играме, што сакаме да правиме за време на натпреварот“ вели Валенти

Тренерот смета дека утре пред се тактички ќе се надмудруваат со Струга и дека сите играчи му се на располагање и дека утре секој од играчите ќе бидат подготвени за стопроцентен учинок на теренот.

„Сакаме да играме на многу јасен начин. Знаеме што сакаме да направиме. Сега проблемот се тактичките аспекти кои се многу, многу важни. Но, пред се треба да бидеме расположени, во умот, опуштени, но и со многу енергија и добар став. Последен пат кога одигравме три натпревари во низа имавме проблеми на третиот, против Вардар. Се надевам дека играчите за утре ќе можат да имаат поинаков став. Ние работиме за тоа. Ние го сакаме тоа и се обидуваме да ги имаме играчите за тоа“, смета Валенти

 

This site is registered on wpml.org as a development site.